Libanon, država, ki jo v zadnjem obdobju uničila zapletena in dolga družbeno-politična in gospodarska kriza, kasneje zaostrila pandemija Covid-19, je doživela veliko katastrofo. Eksplozija, ki jo je po vsej verjetnosti povzročil požar znotraj zapuščenega nahajališča amonijevega nitrata v bejrutskem pristanišču, je uničila veliko območje. Do danes so našteli že več kot 200 mrtvih in približno 5000 ranjenih.
Bejrutske bolnišnice so v krizi, pretok reševalnih vozil je neprekinjen že več dni. Zdravstveni sistem ni v dobrem kondicijskem stanju, Libanonci že leta živijo s pomanjkanjem električne energije in medicinskih potrebščin, v krizi Covida-19 pa so se stvari le še poslabšale.
Poleg zdravstvene krize v državi nastaja še kriza s prehrano, saj so se v eksploziji uničeni ogromni silosi, ki so vsebovali velik del zalog žita za državo. FAO je sporočila, da so “zaloge močno poškodovane in bojimo se, da bomo kmalu imeli težave z razpoložljivostjo moke za državo.”
Prisotnost salezijancev
Salezijanski misijonarji so v Libanonu prisotni že več kot 65 let. Ukvarjajo se predvsem s sprejemom in izobraževanjem za sirijske in iraške begunske družine, ki živijo v Bejrutu.
“Libanon ni več na robu propada. Libanonsko gospodarstvo je že propadlo.”
Fawaz Gerges, profesor na Londonski šoli za ekonomijo.
Povzeto po: Progetti Missioni don Bosco
Prevod in podnapisi: M.S.