Želim v misijone
Motivacija
Zakaj bi se odločil za prostovoljstvo v misijonu?
Prostovoljstvo v misijonu omogoča pomoč tistim, ki pomoč najbolj potrebujejo, hkrati pa vam ponuja osebno rast in dragocene izkušnje. Preprost odgovor na to vprašanje je lahko, ker dobiš neprimerno več, kot daš.
Kaj najbolj motivira prostovoljce za odhod v misijon?
Glavne motivacije so pomoč drugim, osebna rast, pridobivanje novih izkušenj in občutek, da boš naredil nekaj dobrega, koristnega.
Neprecenljivo je videti rezultate svojega dela, še posebej pri otrocih.
Kakšne cilje lahko zasledujete v misijonu?
Prostovoljci si prizadevajo izboljšati svoje strokovne veščine, razumeti drugačne kulture ter prispevati k izobraževanju otrok z omejenimi možnostmi.
Lokacije misijonov
Ali lahko sam izbereš kraj, kamor bi želel iti v misijon?
Lahko izraziš željo, vendar to na žalost ne pomeni, da bo ravno v tistem času možno odpotovati tja. Če odideš na misijonsko prostovoljstvo preko FDB, bomo mi vzpostavili stik z eno izmed salezijanskih ustanov po svetu.
Kako izbrati pravi misijon?
Vsak misijon je zate pravi – je tisto, kar zate pripravi in izbere Bog, ki te nanj tudi pošlje, če si odprt do tega.
Sicer pa izbira lokacije temelji na potrebah lokalne skupnosti, vaših sposobnostih in interesih.
Kako lahko pomagaš v misijonu?
V misijonu lahko pomagaš z vsem, kar znaš in zmoreš, odvisno od potreb, na primer pri izobraževanju otrok, zdravstveni oskrbi, organizaciji športnih in umetniških dejavnosti, mizarskih storitvah, kuhanju.
Priprave na misijon
Katere so ključne priprave pred odhodom v misijon?
Pomembno je učenje osnov tamkajšnjega jezika, spoznavanje kulture in zgodovine države ter priprava materialov, ki jih boš potreboval za dodeljeno delo. Pomembna je tudi duhovna priprava.
Kako se lahko najbolje pripravim na kulturne razlike?
Na kulturne razlike ne moreš biti nikoli zares pripravljen. Ključno je sprejemanje in to, da se zavedaš, da si v njihovem okolju ti »malo čuden« in ne oni. 🙂
Ali moram obvladati jezik države, v katero se odpravljam?
Osnovno znanje tamkajšnjega jezika zelo pomaga, saj v teh državah ljudje po navadi ne govorijo angleško ali katerega drugega njim tujega jezika. Za poučevanje je osnovno znanje jezika še posebej pomembno.
Katera cepljenja so potrebna pred odhodom?
Cepljenja so odvisna od države, v katero odhajaš, informacije pa najlažje dobiš v ambulanti za potovalno medicino (NIJZ). Na primer za Angolo je obvezno cepljenje proti rumeni mrzlici, priporočena pa so cepljenja proti hepatitisu A, tifusu in malariji. Dodatno se lahko cepiš tudi proti otroški paralizi in jemlješ antimalarike.
Stroški misijona in zbiralne akcije
Kako pred misijonom organiziramo zbiralne akcije?
Potrebna je tvoja samoiniciativa. Predvsem gre za organizacijo dogodkov in obisk župnij in zbiranje prispevkov pred cerkvijo oziroma denarja v nabirkah. Seveda je je dobrodošla tudi promocija preko socialnih omrežij.
Kje lahko najdem podporo za zbiranje sredstev?
Obrni se na svojo župnijo, šolo, lokalne nevladne organizacije, ki podpirajo prostovoljstvo, pa tudi podjetja. Seveda je odvisno od tega ali zbiraš finančna ali materialna sredstva.
Kakšni so stroški misijona in kdo jih krije?
Stroški prostovoljca vključujejo pot, cepljenja, vizum in bivanje. Strošek je odvisen od države, inflacije ipd. V letu 2023 so prostovoljci za enomesečni misijon v Angoli prispevali pribl. 1000 €.
Delo in bivanje v misijonu
Kako izgleda tipičen dan v misijonu?
Tipičen dan je odvisen od lokacije, lahko pa bi rekli, da tipičen dan sploh ne obstaja – vsak dan prinaša svoje blagoslove. Skoraj z gotovostjo lahko pričakuješ, da boš enkrat dnevno pri sveti maši.
Kako je organizirano prehranjevanje v misijonu?
Hrana je običajno osnovna, lokalna in zanjo poskrbijo misijonarji.
Kakšni so bivalni pogoji v misijonu?
Bivalni pogoji so po navadi so skromni – običajno skupne sobe in osnovna oprema. Ponekod lahko pričakujete tudi kopalnico z občasno toplim tušem in delujočim stranišče, ponekod pa so razmere skromnejše.
Ali bom imel priložnost delati z lokalnimi učitelji, misijonarji in se učiti od njih?
Da, sodelovanje z lokalnimi učitelji in misijonarji oziroma misijonarkami je pomemben del dela v misijonu. Misijonarji so vedno učitelji – če ne drugega že s svojim zgledom.
Ali bom imel dostop do interneta ali drugih komunikacijskih sredstev za stik z domačimi?
Dostop do interneta je odvisen od lokacije, potrebno pa se je pripraviti na to, da bo verjetno omejen. Običajno je možno pregledati elektronsko pošto ali napisati kakšno sporočilo. Zgodi pa se tudi da kdaj ni elektrike in omrežja.
Prihod domov
Katere veščine in izkušnje bom lahko prinesel nazaj iz misijona?
Izuriš se v iznajdljivosti, prilagodljivosti, razumevanju kulturnih razlik, pa tudi v skrbi zase skrbi zase. Malo se tudi utrudiš – v vseh pomenih.
Ali moram pripraviti potopisno predavanje?
Priprava predavanja ni obvezujoča, je pa priporočljiva kakšna predstavitev vsaj v skupnostih, kjer si zbiral sredstva ali pa priprava kakšnega poročila za podjetja in ustanove, ki so ti pomagale.