Nova vodja Svetovne trgovinske organizacije (WTO), gospa Ngozi Okonjo-Iweala (na naslovni sliki), ki je hkrati tudi nekdanja nigerijska finančna ministrica in izvršna direktorica organizacije World Bank Group, je ob prevzemu funkcije, ki jo bo pričela opravljati s 1. marcem dejala, da bi si morale članice WTO prizadevati za odpravo izvoznih omejitev zalog zdravil, kajti t.i. cepilni nacionalizem bo škodoval vsem državam, saj bo spodkopal gospodarsko rast povsod – pri bogatih in revnih.
»Nihče ni varen, dokler niso varni vsi. Cepilni nacionalizem v tem trenutku preprosto ne bo koristil nikomur, kajti v svetu se pojavljajo novi sevi virusa. Če bodo ene države imune, druge pa ne, bodo imune države kaj hitro doživele povratni udarec. Nezaslišano je, da bodo ljudje v nekaterih delih sveta umirali v vrstah, ko bodo čakali na prihod cepiva, medtem ko je pri nekaterih vsa potrebna tehnologija za proizvodnjo.
Študije nam kažejo, da bi lahko svetovno gospodarstvo v bodoče izgubilo skupno za 9 bilijonov dolarjev potencialnega gospodarskega dobička, če revne države ne bi mogle hitro cepiti svojega prebivalstva, saj bi se ob tem posledice kazale v razvitih državah.
Nacionalizem danes, tako na osnovi zdravstva kot ekonomije, močno škoduje mednarodni skupnosti.
Ena mojih najpomembnejših prioritet je, da pridemo do rešitve, kako lahko tudi preko svetovne trgovinske organizacije uredimo sistem, da bodo cepiva in terapije ter sistemi diagnosticiranja dostopni vsem državam sveta, zlasti najrevnejših«.
V letu 2020 je Slovenija praznovala 25. obletnico članstva in prisotnosti v mednarodnem združenju Svetovne trgovinske organizacije. Želimo in prizadevajmo si, da pomagamo uresničiti cilje novega vodstva, kajti le solidarnost in skrb za najrevnejše ter najranljivejše bo rešila pandemijo.
#vsolidarnostizavse #cepivo #cepilninacionalizem